Mezi další charakteristiky webu 2.0 lze zařadit právě tzv. wiki systémy. Stále zmiňované spojení základního chápání webu 2.0 jako platformy, tedy pracovního prostředí, nás vede k systému fungování webu, který je snad zřejmý z předchozích článků. Online publikováním se logicky dostáváme ke společnému sdílení informací v rámci internetové komunity jako celku, ale samozřejmě nejčastěji v dosahu dané sociální sítě.
Isaac Asimov v jednom ze svých nejslavnějších televizních rozhovorů řekl, že veškeré vědění lidstva bude jednou dostupné všem. Tenkrát ani netušil, že na počátku 21.století se jeho sen pomalu ale jistě naplňuje. Se stejným záměrem totiž přišel zakladatel Wikipedie, dnes nejznámější otevřené encyklopedie, Jimmy Wales.
Wiki systémem jsou označovány webové stránky, jejíž elementy může jakýkoliv uživatel vytvářet, doplňovat a i zpětně opravovat. Ve studentské skupině může vést tato filosofie práce za použití wiki nástroje webu 2.0 ke kvalitním konstruktivním výsledkům. Výhodou je možnost pracovat prakticky odkudkoliv a vytvářet a sdílet online dokumenty dle pravidla 24/7.
Systémů wiki jsou v dnešní době desítky až stovky. Ten první vznikl již v roce 1995, což je mnohem dříve než se vůbec objevilo označení web 2.0. To nám dokládá fakt, že web 2.0 nelze zcela ohraničit po stránce technologické, ani po časové. Dnešní wiki systémy jsou jednoduše dostupné a pro práci přehledné a to díky ovládání pomocí tzv. online WYSIWYG HTML editorů, tedy HTML editorů, které nevyžadují pro tvorbu webových stránek pokročilou znalost tohoto jazyka. Každý si dnes může v rámci například školy nebo firmy vytvořit svůj vlastní wiki systém věnovaný prakticky čemukoliv. Většina těchto systémů je postavena na volné licenci tzv. open source, ale setkáváme se i s placenými verzemi, které nabízejí doplňkové aplikační funkce například ve spojení s Google app.
Záměrem je tedy stále opakující se myšlenka spoluúčasti uživatelů na vytváření obsahu webu, což je jedna ze základních definičních vlastností webu 2.0 podle O’Reillyho. V rámci této „demokratizace“ webu však na druhou stranu může zcela logicky dojít ke ztrátě kvality a důvěryhodnosti obsahu. Tento problém se snaží vyřešit tzv. reputační systémy, které dovolují hodnotit nejenom jednotlivé uživatele a jejich důvěryhodnost v rámci internetové sítě nebo komunity, ale v obchodním prostředí také produkty a dokonce celé webové stránky.
A co naši čtenáři. Pište nám vaše názory na wiki systémy. Jaké jsou vaše zkušenosti s kvalitou informací?