Proč své investice směřovat do Číny…a proč NE!

čínaV posledních několika měsících začíná být v menších a středních kruzích investorů v módě investování do tzv. rozvojových zemí (do zemí 3. světa), mezi které spadá i Čína. To ale s největší pravděpodobností neprávem.


Tato země, která se snaží navenek profilovat jako „chudá“, patří mezi opravdové velmoci a z „dlouhodobě-krátkého“ horizontu bude možná Čína velmocí číslo jedna. 


Na toto prvenství ukazují zprávy, které se objevily v uplynulém týdnu. Dle agentury AP Čína (3,866 biliónu dolarů) v roce 2012 vystřídala USA (3,822 biliónu dolarů) v žebříčku nejvíce obchodujících zemí světa. Tyto informace můžou být ovšem velmi zavádějící, protože již se několikrát v minulosti ukázalo, že statistiky vycházejících z Číny nejsou zcela přesvědčivě důvěryhodné. Nejvíce se tuto informaci snaží popřít Čínská vláda. Její ministerstvo obchodu upozornilo, že tyto údaje budou zcela odlišné.
Velké množství investorů si uvědomuje velký potenciál této světové velmoci, který primárně tkví ve velkém množství levné pracovní síly a velkého prostoru pro růst HDP (Čína má přibližně ¼ HDP USA v porovnání HDP na počet obyvatel). Neexistující „střední“ vrstva obyvatel je výsledkem toho, že Čína v roce 2011 postupně přebrala vedoucí postavení v počtu zemí, pro které je Čína hlavním obchodním partnerem (od roku 2011 přes 124 zemí).


Na druhou stranu je zde velké dilema způsobené vládou tzv. politikou jednoho dítěte, která upravuje počet narozených dětí na rodinu ve státě. A to se děje v zemi, kde je péče o staré lidi tradičně založena na mladší generaci v rámci rodiny. Toto rozhodnutí, které ve střednědobém horizontu povede k velmi nepříjemné demografické situaci, kterou vláda bude muset řešit, způsobí značný úbytek pracovní síly. A i nadále zůstává otázkou, zda-li tržní prostředí Číny, které stále trpí mnohými problémy, včetně korupce, bude možné bez větších reforem udržet.


Stěžejní doporučení, které vyplývá z názvu tohoto článku, zní: Ano, do Číny můžeme investovat, ale v rozumné míře a s diverzifikovaným (rozloženým) portfoliem. Dalších možností, kde investovat je opravdu velmi mnoho a o některých z nich si napíšeme příště. (Latinská Amerika, Afrika, ad.)

 Tomáš Hausler

redaktor rubriky Byznys

Reklama dole