Proces digitalizace veškerých tištěných zdrojů informací stále pokračuje, učebnice se již nyní publikují v elektronické podobě a při výuce se už na základních školách používají tablety a notebooky místo klasického papíru. Připojení na internet se skokově zrychluje a mobilita výpočetních zařízení roste. Stačí položit tu správnou otázku a počítač adekvátně odpoví a poskytne další související odkazy na informační zdroje.
Elektronické informace se postupně stávají základem našich poznatků. Přístup ke vzdělávání máme doopravdy na dosah svých monitorů. Lze tak studovat vlastním tempem obor, který nás nejvíce zajímá z pohodlí domova. Univerzity nabízejí studentům získat prestižní akademické vzdělání online, a to i takové jako Harvard University, Yale University, Oxford University atd.
Za mezník v online vyučování bychom mohli považovat rok 2001, kdy uznávaná Bostonská univerzita MIT zpřístupnila veškeré studijní materiály zdarma na internetové adrese www.ocw.mit.edu/index.htm. Dnes tento web obsahuje více jak 2000 online kurzů se studijními materiály a přednáškami. Následovala Kalifornská univerzita v Berkeley, která začala své semináře zpřístupňovat přes webové stránky společnosti Apple, který je dnes jeden z největších vzdělávacích programů pro řízení výuky obsahující širokou databázi vzdělávacích videí a materiálů převážně volně přístupných pro všechny uživatele zařízení Apple. Vzestup tohoto typu "navštěvování přednášek" prostřednictvím počítače byl ale zaznamenán až s přesunutím videí na internetový server youtube.com, který je dnes již největším serverem pro sdílení videí na světě.
Za největší sbírku všech vzdělávacích a kulturních medií lze pokládat internetové stránky hnutí The Open Education Movement na odkazu www.openculture.com. OpenCulture je "nevyčerpatelnou studnicí" poznání. Obsahuje zdarma přístupné přednášky z předních světových univerzit ve více jak pětistech kurzech, elektronické učebnice ke stažení a mnohem více. Dalším takovým zajímavým vzdělávacím projektem webu 2.0 je zcela jistě stránka www.khanacademy.org, která dnes zahrnuje videa skoro tří tisíc vysokoškolských kurzů.
Pokrokem interaktivního vzdělávání se dostáváme k projektům, které vznikly na univerzitě ve Stanfordu www.coursera.org a www.udacity.com. Tyto dvě stránky využívají i zpětné vazby pro studenty. Online kurzy běží, stejně jako reálné kurzy, 5-10 týdnů a jednotlivé lekce jsou prezentovány ve formě krátkých videí. Dále lekce obsahují příklady a otázky, které uživatele nutí nad daným tématem přemýšlet a je nutné dodržovat stanovené termíny a zdárně vypracovat připravené testy. Stále častěji se tak budeme setkávat s nezadržitelným vzestupem elektronické formy studia. To potvrzuje i raketové zvýšení prodeje ebooků na našem trhu. Jaké výhody a nevýhody nám plná digitalizace přinese, budeme moci zhodnotit možná již za několik málo let.